Harvest Home Hutch
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This hutch features a center monitor cutout with a removable adjustable shelf, flanked by two full extension drawers and two cubbies. It is crafted from rubberwood solids with knotty white oak veneers and a chalkboard finish.
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 70 × 18 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Chalkboard |
| Style | Vintage |
| Collection | Harvest Home |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Harvest Home Hutch
Features a center monitor cut with removable adjustable shelf, flanked by two full extension drawers and two cubbies with one adjustable shelf, with planked design top and side panels Cannot stand alone pair with the writing desktop, base and return to male a complete set.
Product Details
| Cubes | 14.28 |
|---|---|
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Has 2 Drawers | Yes |
| Features a Center Monitor Cutout | Yes |
| Wire Management Provisions | Yes |
| Accented with Antique Pewter Knob Hardware | Yes |
| Features 3 Adjsutable Shelves | Yes |
| Saw Mark Distressing | Yes |
| Combined_dimensions | W70 x D13 x H18 |
| Feature_1 | Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) |
| Feature_2 | French & English Dovetail Construction |
| Feature_3 | Has 2 Drawers |
| Feature_4 | Features a Center Monitor Cutout |
| Feature_5 | Wire Management Provisions |
| Feature_6 | Accented with Antique Pewter Knob Hardware |
| Feature_7 | Features 3 Adjsutable Shelves |
| Feature_8 | Saw Mark Distressing |
| Epcubes | 14.28 |
| Epboxwidth | 72.72 |
| Epboxdepth | 15.47 |
| Epboxheight | 21.93 |
| Epprodwidth | 70 |
| Epproddepth | 13 |
| Epprodheight | 18 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 105 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | Black |
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 70 × 18 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Chalkboard |
| Style | Vintage |
| Collection | Harvest Home |
Why buy the Harvest Home Hutch from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.