Harvest Home Rectangular Leg Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Crafted from rubberwood solids and knotty white oak veneers, the Harvest Home rectangular leg table features a chalkboard and barley brown finish with saw cut hewing. It includes an 18-inch removable leaf to accommodate guests and thick butcher block style tops with heavy turned legs.
| Weight | 187 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 40 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Chalkboard |
| Style | Vintage |
| Collection | Harvest Home |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Harvest Home Rectangular Leg Table
Gather around the Harvest Home leg table. Crafted of rubberwood solids and knotty white oak veneers, this piece features a chalkboard and barley brown finish with saw cut hewing, one 18” removeable leaf to accommodate guests or a larger family, thick butcher block style tops with a solid wood edge and is anchored by heavily round turned legs. This table is sure to be a great addition to any home, and effortlessly creates a casual look with a classic feel.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Knotty White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Chalkboard |
| Dimensions | W40 x D82 x H30 |
| Box Dimensions | W67 x D43 x H8 |
| Cubes | 13.68 |
| Includes One 18 Inch Removable Leaf (T4082) | Yes |
| Thick Butcher Block Style Tops w/ Solid Wood Edge | Yes |
| Heavy Turned Legs | Yes |
| Weight | 187 lbs. |
| Weight | 187 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 40 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Chalkboard |
| Style | Vintage |
| Collection | Harvest Home |
Why buy the Harvest Home Rectangular Leg Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.