Harvest Home Hall Buffet
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Crafted from rubberwood solids and knotty white oak veneers, the Harvest Home Hall Buffet features a chalkboard gray finish with bun feet and bead molding for farmhouse appeal. It offers versatile storage with four doors, four shelves, and three full extension drawers, including a felt-lined top drawer with a silverware tray.
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 72 × 46 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Chalkboard |
| Style | Vintage |
| Collection | Harvest Home |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Harvest Home Hall Buffet
Make entertaining easy and stylish with the Harvest Home Hall Buffet. Use this piece in the entryway as a statement piece or as a hosting buffet in your dining room. Classic styling and farmhouse appeal highlight the buffet along with bun feet and bead molding. Crafted of rubberwood solids and knotty white oak veneers finished in a chalkboard gray with antique pewter bar pull and knob hardware. Function and beauty combine with and 4 doors that open to 4 shelves for storage. The case is rounded out with three drawers that feature full extension drawer guides and a fully finished interior.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Knotty White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Chalkboard |
| Dimensions | W72 x D15 x H46 |
| Box Dimensions | W75 x D17 x H47 |
| Cubes | 35.54 |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides (45mm) | Yes |
| French and English Dovetail Construction | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Premium Felt Lined Top Drawer | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Planked Accents | Yes |
| Silverware Tray in Center Drawer | Yes |
| Antique Pewter Bar Pull and Knob Hardware | Yes |
| Weight | 244 lbs. |
| Weight | 244 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 72 × 46 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Chalkboard |
| Style | Vintage |
| Collection | Harvest Home |
| Features | Storage |
Why buy the Harvest Home Hall Buffet from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.