Magnolia Manor Credenza
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Jr Executive Credenza Base,Jr Executive Credenza Top
| Weight | 206 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 66 × 31 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Magnolia Manor Credenza
Blend European influences to create the Magnolia Manor credenza. Crafted with poplar and rubberwood solids with white oak and birch veneers, this piece features framed drawer fronts accented by antique pewter hardware, two large file drawers that can be locked, canted corners, and a flip-down keyboard tray. With today’s modern technology in mind, users can enjoy the convenience of the built-in wire management provisions, two outlet ports, and two USB ports. Bead molding accents the fully stained full extension drawers, topped off by the weathered brown finish credenza top. Warm antique finishes and artistic distressing along with grand scale a group to be passed to generations.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ White Oak and Birch Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White & Weathered Bark |
| Dimensions | W66 x D22 x H31 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 28.38 |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Canted Corners | Yes |
| Framed Drawer Fronts | Yes |
| English Dovetail Construction on File Drawers | Yes |
| Credenza Features Two Large File Drawers | Yes |
| Wire Management Provisions | Yes |
| Weight | 206 lbs. |
| Weight | 206 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 66 × 31 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Why buy the Magnolia Manor Credenza from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.