Paradise Valley Executive Credenza Hutch
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This executive credenza hutch in a Saddle Brown finish features two wood-framed seeded glass doors with Chippendale fretwork and adjustable shelves, plus an open center with another adjustable shelf. It offers touch LED and task lighting with wire management for organized display.
| Weight | 211 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 74 × 54 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Paradise Valley Executive Credenza Hutch
Take the stress out of work with the Paradise Valley executive credenza hutch. Crafted with Rubberwood solids and Split Heart White Oak veneers, this piece features a Saddle Brown finish. The executive credenza hutch includes two wood framed doors with a Chippendale fretwork overlay on seeded glass. There is one adjustable shelf behind each door. The open center compartment of the hutch has one adjustable shelf and is the perfect place to beautifully display items against the planked back panel. Use the touch LED lighting to illuminate your display items, and task lighting to brighten your workspace. Wire management provisions are added to conceal wiring and help keep things looking neat and tidy. The heavy top crown is accented with bead molding and draws attention to the chamfered pilasters that softens the case. This piece cannot stand alone. Pair with the Paradise Valley executive credenza base and top for a complete credenza and hutch set. Paradise Valley captures grand opulence with comfortable rustic styling.
Product Details
| Cubes | 51.61 |
|---|---|
| Features 2 Wood Framed Seeded Glass Doors | Yes |
| Chippendale Fretwork Overlay on Seeded Glass | Yes |
| 1 Adjustable Shelf Behind Each Door | Yes |
| Open Center Compartment w/ 1 Adj Shelf | Yes |
| Touch LED & Task Lighting | Yes |
| Wire Management Provisions | Yes |
| Chamfered Pilasters | Yes |
| Antique Pewter Knob Hardware | Yes |
| Combined_dimensions | W74 x D16 x H54 |
| Feature_1 | Features 2 Wood Framed Seeded Glass Doors |
| Feature_2 | Chippendale Fretwork Overlay on Seeded Glass |
| Feature_3 | 1 Adjustable Shelf Behind Each Door |
| Feature_4 | Open Center Compartment w/ 1 Adj Shelf |
| Feature_5 | Touch LED & Task Lighting |
| Feature_6 | Wire Management Provisions |
| Feature_7 | Chamfered Pilasters |
| Feature_8 | Antique Pewter Knob Hardware |
| Epcubes | 51.61 |
| Epboxwidth | 77.76 |
| Epboxdepth | 19.49 |
| Epboxheight | 58.86 |
| Epprodwidth | 74.25 |
| Epproddepth | 16 |
| Epprodheight | 54 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 211 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | Brown |
| Weight | 211 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 74 × 54 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
Why buy the Paradise Valley Executive Credenza Hutch from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.