Harvest Home Bunching Lateral File Cabinet
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This lateral file cabinet is crafted from rubberwood solids with knotty white oak veneers and features a chalkboard finish. It includes two locking file drawers, full extension glides, and bottom case dust proofing.
| Weight | 158 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 34 × 33 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Chalkboard |
| Style | Vintage |
| Collection | Harvest Home |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Harvest Home Bunching Lateral File Cabinet
Invite a classic look with a casual feel into your space with the Harvest Home bunching lateral file cabinet. Crafted of rubberwood solids with knotty white oak veneers, this piece features a chalkboard finish with saw cut hewing, a planked top and side panels, bluff cut top drawer, antique pewter bar pull and knob hardware, full extension drawer glides for easy access to storage, two locking file drawers, and bottom case dust proofing to protect contents. This file cabinet features a look that offers style uncompromised. Pair this lateral file cabinet with the Harvest Home bunching lateral file hutch to complete the look. This item comes in alternate finishes, sure to be a great addition to any home.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Knotty White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Chalkboard |
| Dimensions | W34 x D20 x H33 |
| Box Dimensions | W37 x D23 x H36 |
| Cubes | 17.44 |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Two Locking File Drawers | Yes |
| Bluff-Cut Top Drawer | Yes |
| Features Planked Top and Side Panels | Yes |
| Saw Mark Distressing | Yes |
| Alternative Finishes: 779-HO,979-HO | Yes |
| Weight | 158 lbs. |
| Weight | 158 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 34 × 33 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Chalkboard |
| Style | Vintage |
| Collection | Harvest Home |
| Features | Storage |
Why buy the Harvest Home Bunching Lateral File Cabinet from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.