Simply Elegant Credenza Hutch
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Simply Elegant Credenza Hutch is crafted from rubberwood solids and cathedral white oak veneers with a heathered taupe finish. It offers nine fixed shelves for storage and display, featuring an open grid pattern on the side panels and wire management.
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 56 × 45 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Heathered Taupe |
| Style | Cottage |
| Collection | Simply Elegant |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Simply Elegant Credenza Hutch
Invite casual styling and elegant ambiance into your space with the Simply Elegant credenza hutch. Crafted of rubberwood solids and cathedral white oak veneers, this piece features a heathered taupe finish. This hutch a total of nine fixed shelves for storage and display. The open grid pattern on the side panel add sophisticated design, and the wire management provisions allow your space to stay decluttered. The Simply Elegant collection creates an inviting combination of casual styling and elegant ambiance.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 30.12 |
|---|---|
| Canted Corners with Bead Molding | Yes |
| Shaped Grid Overlay | Yes |
| Canted Corners | Yes |
| Combined_dimensions | W56 x D14 x H45 |
| Feature_1 | Canted Corners with Bead Molding |
| Feature_2 | Shaped Grid Overlay |
| Feature_3 | Canted Corners |
| Epcubes | 30.12 |
| Epboxwidth | 59.88 |
| Epboxdepth | 17.52 |
| Epboxheight | 49.61 |
| Epprodwidth | 56.13 |
| Epproddepth | 14 |
| Epprodheight | 45 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 134 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | Brown |
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 56 × 45 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Heathered Taupe |
| Style | Cottage |
| Collection | Simply Elegant |
| Features | Storage |
Why buy the Simply Elegant Credenza Hutch from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.