Simply Elegant Credenza & Hutch Set
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Credenza,Credenza Hutch
| Weight | 341 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 56 × 76 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Heathered Taupe |
| Style | Cottage |
| Collection | Simply Elegant |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Simply Elegant Credenza & Hutch Set
Invite a combination of casual styling and elegant ambiance into your space with the Simply Elegant credenza and hutch set. Crafted with rubberwood solids and cathedral white oak veneers, this piece features fully stained full extension drawers, canted corners with bead molding, antique mirrored doors with a decorative grid overlay, adjustable shelves, and wood framed drawer fronts. With today’s modern technology in mind, users can enjoy the convenience of the built-in wire management provisions. The heathered taupe finish paired with the antique brass knob and drop ring pull hardware is sure to tie any space together.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Cathedral White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Heathered Taupe |
| Dimensions | W56 x D22 x H76 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 58.86 |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides | Yes |
| French and English Dovetail Construction | Yes |
| Antique Brass Knob and Drop Ring Pull Hardware | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Canted Corners with Bead Molding | Yes |
| Shaped Grid Overlay | Yes |
| Weight | 341 lbs. |
| Weight | 341 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 56 × 76 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Heathered Taupe |
| Style | Cottage |
| Collection | Simply Elegant |
Why buy the Simply Elegant Credenza & Hutch Set from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.