Maddox Power Reclining 2-seat Sofa w/ Headrest – U43759
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Two-seat power reclining sofa with headrest featuring wide waterfall chaise seats, bold track arms and flange trim; both seats recline with side-mounted controls and power-tilt headrests provide adjustable neck support.
| Weight | 212 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 80 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Burgundy |
| Style | Contemporary |
| Collection | Maddox |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Maddox Power Reclining 2-seat Sofa w/ Headrest – U43759
With bold arms and wide waterfall chaise seats, the Maddox Power Reclining 2-Seat Sofa with Headrest has a sleek modern energy, but soft backs and flange trim keep it laid-back. Simply adjust support head to toe, then cozy up or sprawl out in luxury!
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Cool, comfy and spacious with a look that’s both modern and casual | Yes |
|---|---|
| Pillowy extra-wide blown-fiber split backs provide ample support with fresh style | Yes |
| Smooth and roomy waterfall chaise seats and legrests adjust to form grand spans of comfort | Yes |
| Broad track arms add a strong contemporary edge | Yes |
| Detailed with a flanged welt trim | Yes |
| Both extra-wide seats recline with the touch of a button | Yes |
| Power-tilt headrests provide customizable support for your head and neck | Yes |
| Side-mounted 4-button control panels enable independent adjustment of backs, legrests and headrests | Yes |
| Built-in USB ports power your smartphones or tablets | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushions maintain their comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other upgrades | Yes |
| Plugs into an AC outlet | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Hand-delivered to your home | Yes |
| Special financing available using the La-Z-Boy credit card (only applicable in the United States) | Yes |
| Weight | 212 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 80 × 42 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | Red |
| Detail Color | Burgundy |
| Style | Contemporary |
| Collection | Maddox |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power, Power Reclining |
Why buy the Maddox Power Reclining 2-seat Sofa w/ Headrest – U43759 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.