Paradise Valley 2 Door Bedside Chest w/ Charging Station
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Paradise Valley bedside chest features Rubberwood solids, Split Heart White Oak veneers, and a Saddle Brown finish with Chippendale fretwork on its two doors. It includes an adjustable shelf, a pull-out shelf, and a built-in charging station with AC, USB, and USB-C ports.
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 34 × 32 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Paradise Valley 2 Door Bedside Chest w/ Charging Station
Built for beauty, strength, and durability, the Paradise Valley 2 door bedside chest with charging station was designed to last throughout the years and delight generations to come. Crafted with excellence using Rubberwood solids and Split Heart White Oak veneers, this bedside chest features a Saddle Brown finish. Attention is immediately drawn to the beautiful Chippendale fretwork on the doors. Behind the doors is one adjustable shelf. A pull-out shelf with a black laminate surface offers the perfect place to put your overnight glass of water without fear of creating water marks. Place the bedside chest next to your bed and take advantage of the built-in charging station complete with two AC outlets, one USB port, and one USB-C fast charging port for all your electronic needs. Chamfered pilasters soften the case and flow into square tapered feet. Accented with Antique Pewter knob hardware, the Paradise Valley 2 door bedside chest with charging station captures grand opulence with comfortable rustic styling.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Split Heart White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Saddle Brown |
| Dimensions | W34 x D18 x H32 |
| Box Dimensions | W40 x D21 x H36 |
| Cubes | 17.7 |
| Features 2 Doors w/ Chippendale Fretwork | Yes |
| Pull Out Shelf w/ Black Laminate Top | Yes |
| One Adjustable Shelf Behind the Doors | Yes |
| Chamfered Pilasters | Yes |
| Tapered Feet | Yes |
| Built-In Charging Station w/ 2 AC Outlets, 1 USB & 1 USB-C Ports | Yes |
| Wood Framed Doors | Yes |
| Antique Pewter Knob Hardware | Yes |
| Weight | 132 lbs. |
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 34 × 32 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
Why buy the Paradise Valley 2 Door Bedside Chest w/ Charging Station from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.