Modern Farmhouse Credenza
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The Modern Farmhouse credenza is crafted with poplar solids and knotty white oak veneers, featuring a dusty charcoal finish with heavy distressing. It offers a geometric high-low door pattern, a lateral file, and full extension drawers with washed brass hardware.
| Weight | 202 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 56 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dusty Charcoal w/ Heavy Distressing |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Modern Farmhouse |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Modern Farmhouse Credenza
Invite clean lines into your home with the Modern Farmhouse credenza. Crafted with poplar solids and knotty white oak veneers, this piece features a geometric high-low door pattern, a lateral file, and fully stained full extension drawers. This piece is available in an alternative finish, sure to be the perfect addition to any home. The dusty charcoal finish with heavy distressing accompanied by washed brass elongated hardware ties any space together effortlessly.
Product Details
| Cubes | 27.46 |
|---|---|
| Epcubes | 27.46 |
| Epboxwidth | 59.45 |
| Epboxdepth | 23.43 |
| Epboxheight | 34.06 |
| Epprodwidth | 56 |
| Epproddepth | 20 |
| Epprodheight | 30 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 202 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | Gray |
| Combined_dimensions | W56 x D20 x H30 |
| Feature_1 | Alternate Finish: 406W Flea Market White Finish |
| Feature_2 | French & English Dovetail Construction |
| Feature_3 | Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) |
| Feature_4 | Credenza Features Geometric High-Low Door Pattern |
| Feature_5 | Credenza Has 1 Drawer & 1 Lateral File Drawer |
| Feature_6 | Washed Brass Elongated Bar Pull Hardware |
| Weight | 202 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 56 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dusty Charcoal w/ Heavy Distressing |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Modern Farmhouse |
Why buy the Modern Farmhouse Credenza from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.