Paradise Valley 78 Inch Entertainment Console
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Paradise Valley 78 inch entertainment console is crafted from rubberwood solids and white oak veneers with a saddle brown finish. It offers two full extension drawers, two doors with adjustable shelves, and wire management for electronics.
| Weight | 202 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 78 × 28 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Paradise Valley 78 Inch Entertainment Console
Make your home impressive with the Paradise Valley 78 inch entertainment console. Crafted with Rubberwood Solids and Split Heart White Oak veneers, this piece features a Saddle Brown finish. This entertainment console offers breakfront styling. There are two full extension drawers and two doors with wood framed drawer and door fronts accented with bead molding and Antique Pewter drop bail and knob hardware. One adjustable shelf is located behind each door. Wire management provisions are added to conceal wiring and keep things neat and tidy. Chamfered pilasters soften the case and flow to a heavy plinth base. The 78 inch entertainment console can accommodate most 75 inch TV’s. With magnetic return molding, this console can stand alone, or opt for an elegant display by pairing the left and right pier bases and entertainment hutch for a complete wall unit. Paradise Valley captures grand opulence with comfortable rustic styling.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Split Heart White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Saddle Brown |
| Dimensions | W78 x D20 x H28 |
| Box Dimensions | W82 x D23 x H33 |
| Cubes | 36.32 |
| Features Breakfront Styling | Yes |
| Drawer Fronts with Bead Molding | Yes |
| Bead Molding Accents | Yes |
| One Adjustable Shelf Behind Each Door | Yes |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides | Yes |
| Wire Management Provisions | Yes |
| Chamfered Pilasters | Yes |
| Antique Pewter Drop Bail & Knob Hardware | Yes |
| Weight | 202 lbs. |
| Weight | 202 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 78 × 28 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
Why buy the Paradise Valley 78 Inch Entertainment Console from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.