Paradise Valley 10 Drawer Chesser
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Paradise Valley chesser is made from Rubberwood solids and Split Heart White Oak veneers with a Saddle Brown finish. It features ten soft-closing drawers, including felt-lined top drawers and cedar-lined bottom drawers, offering versatile storage.
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 58 × 48 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Paradise Valley 10 Drawer Chesser
Built for beauty, strength, and durability, the Paradise Valley ten drawer chesser was designed to last throughout the years and delight generations to come. Crafted with excellence using Rubberwood solids and Split Heart White Oak veneers, this chesser features a Saddle Brown finish. The drawer fronts are accented with bead molding and feature soft closing drawer guides for an elegant touch. The top drawers, combined with the knob hardware, create an apothecary feel and feature premium felt lining. The bottom drawers offer a beautiful cedar panel. Chamfered pilasters soften the case and flow into square tapered feet. Accented with Antique Pewter drop bail and knob hardware, the Paradise Valley ten drawer chesser captures grand opulence with comfortable rustic styling.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Split Heart White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Saddle Brown |
| Dimensions | W58 x D19 x H48 |
| Box Dimensions | W62 x D22 x H52 |
| Cubes | 41.74 |
| Soft Closing Side Mounted Drawer Guides (45mm) | Yes |
| French & English Dovetail Drawer Construction | Yes |
| Cedar Lined Bottom Drawers | Yes |
| Premium Felt Lined Top Drawers | Yes |
| Drawer Fronts with Bead Molding | Yes |
| Top Drawers Create an Apothecary Feel | Yes |
| Chamfered Pilasters | Yes |
| Antique Pewter Drop Bail & Knob Hardware | Yes |
| Weight | 245 lbs. |
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 58 × 48 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
Why buy the Paradise Valley 10 Drawer Chesser from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.