Paradise Valley Executive Credenza Top
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This executive credenza top, crafted from Rubberwood solids and White Oak veneers, features a Saddle Brown finish and a bread board veneer pattern. It includes three full extension drawers, a flip-down keyboard tray, and wire management.
| Weight | 93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 72 × 31 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Paradise Valley Executive Credenza Top
Take the stress out of work with the Paradise Valley executive credenza top. Crafted with Rubberwood solids and Split Heart White Oak veneers, this piece features a Saddle Brown finish. The executive credenza top showcases a bread board veneer pattern. There are three full extension drawers with wood framed drawer fronts that are accented with Antique Pewter knob hardware. The center drawer offers a flip-down keyboard tray and wire management provisions to conceal wiring. This piece cannot stand alone. Pair with the Paradise Valley executive credenza base for a complete credenza. Paradise Valley captures grand opulence with comfortable rustic styling.
Product Details
| Cubes | 11.58 |
|---|---|
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| French & English Dovetail Drawer Construction | Yes |
| Wood Framed Drawer Fronts | Yes |
| Bead Molding | Yes |
| Flip-Down Keyboard Tray | Yes |
| Bread Board Veneer Pattern | Yes |
| Wire Management Provisions | Yes |
| Antique Pewter Knob Hardware | Yes |
| Combined_dimensions | W72 x D24 x H31 |
| Feature_1 | Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) |
| Feature_2 | French & English Dovetail Drawer Construction |
| Feature_3 | Wood Framed Drawer Fronts |
| Feature_4 | Bead Molding |
| Feature_5 | Flip-Down Keyboard Tray |
| Feature_6 | Bread Board Veneer Pattern |
| Feature_7 | Wire Management Provisions |
| Feature_8 | Antique Pewter Knob Hardware |
| Epcubes | 11.58 |
| Epboxwidth | 75.79 |
| Epboxdepth | 27.95 |
| Epboxheight | 9.45 |
| Epprodwidth | 72 |
| Epproddepth | 24 |
| Epprodheight | 30.5 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 93 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | Brown |
| Weight | 93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 72 × 31 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
Why buy the Paradise Valley Executive Credenza Top from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.