Modern Farmhouse Console Swivel Stool
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Modern Farmhouse console stool features solid rubberwood legs with a flea market white finish. It includes a cushioned upholstered seat with a return swivel, suitable for various dining and counter-height settings.
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 × 25 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Flea Market White w/ Heavy Distressing |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Modern Farmhouse |
| Features | Swivel |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Modern Farmhouse Console Swivel Stool
The Modern Farmhouse console stools are very versatile and can be used with our console bar, kitchen island or counter height tables. Designed to work with any décor from cottage to contemporary. Crafted of solid rubberwood legs in a flea market white finish. Features a cushioned upholstered seat with a return swivel.
Features
| Swivel | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Poplar Solids w/ Knotty White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Flea Market White w/ Heavy Distressing |
| Dimensions | W18 x D18 x H25 |
| Box Dimensions | W23 x D23 x H11 |
| Cubes | 3.44 |
| Alternative Finish:406 Dusty Charcoal Finish | Yes |
| Nylon Chair Glides | Yes |
| Weight Limit: 250 Pounds | Yes |
| Seat Height: 25-1/4″ | – |
| Weight | 29 lbs. |
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 18 × 25 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Flea Market White w/ Heavy Distressing |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Modern Farmhouse |
| Features | Swivel |
Why buy the Modern Farmhouse Console Swivel Stool from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.