Modern Farmhouse Writing Desk
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Modern Farmhouse writing desk is crafted from poplar solids and knotty white oak veneers, featuring a dusty charcoal finish with heavy distressing. It includes three full extension drawers, slat accents, and washed brass elongated bar pull hardware for a stylish workspace.
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 60 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dusty Charcoal w/ Heavy Distressing |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Modern Farmhouse |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Modern Farmhouse Writing Desk
Work from home in style with the Modern Farmhouse writing desk. Crafted of poplar solids with knotty white oak veneers, the pieces feature a dusty charcoal finish with heavy distressing, accented by washed brass elongated bar pull hardware. The writing desk features three fully stained full extension drawers, slat accents on the sides, and heavy block splayed legs. Farmhouse has become a movement for today’s generation.
Product Details
| Cubes | 14.78 |
|---|---|
| Combined_dimensions | W60 x D28 x H30 |
| Feature_1 | Alternate Finish: 406W Flea Market White Finish |
| Feature_2 | French & English Dovetail Construction |
| Feature_3 | Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) |
| Feature_4 | Writing Desk Has Heavy Block Splayed Legs |
| Feature_5 | Writing Desk Features Slat Accents |
| Feature_6 | Washed Brass Elongated Bar Pull Hardware |
| Epcubes | 14.78 |
| Epboxwidth | 64.17 |
| Epboxdepth | 32.09 |
| Epboxheight | 12.4 |
| Epprodwidth | 60 |
| Epproddepth | 28 |
| Epprodheight | 30 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 127 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | Gray |
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 60 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dusty Charcoal w/ Heavy Distressing |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Modern Farmhouse |
Why buy the Modern Farmhouse Writing Desk from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.