Stone Brook Computer Credenza
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Stone Brook computer credenza is crafted from poplar solids and white oak veneers with a rustic saddle finish. It features a lateral file drawer, two storage drawers, adjustable shelving, wire management, and a sliding barn door design.
| Weight | 203 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 54 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rustic Saddle |
| Style | Transitional |
| Collection | Stone Brook |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Stone Brook Computer Credenza
Create a unique look with the Stone Brooke computer credenza. Crafted with poplar solids and white oak veneers, this piece features a rustic saddle finish, a fully stained full extension lateral file drawer, two fully stained full extension storage drawers, adjustable shelving, light distressing, and a sliding barn door design accented with antique pewter recessed pull hardware.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Acacia and Rubberwood Solids w/ White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Rustic Saddle |
| Dimensions | W54 x D23 x H30 |
| Box Dimensions | W57 x D25 x H33 |
| Cubes | 27.5 |
| Lateral File Drawer W24 x D15 x H10 | Yes |
| Two Adjustable Shelves Behind Barn Doors | Yes |
| Behind Barn Door W26 x D20 x H24 | Yes |
| Wire Management Provisions | Yes |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides | Yes |
| Sliding Bard Door Design | Yes |
| Top & Middle Drawer W24 x D15 x H3 | Yes |
| Light Distressing | Yes |
| Weight | 203 lbs. |
| Weight | 203 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 54 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rustic Saddle |
| Style | Transitional |
| Collection | Stone Brook |
| Features | Storage |
Why buy the Stone Brook Computer Credenza from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.