Allyson Park Bunching Lateral File Hutch
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Crafted from pine solids and veneers with a wire-brushed white finish, this lateral file hutch features a planked back panel and open display with two adjustable shelves. It includes wire management provisions to keep your office organized.
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 32 × 46 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wirebrushed White w/ Charcoal Tops |
| Style | Cottage |
| Collection | Allyson Park |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Allyson Park Bunching Lateral File Hutch
Work from home in style with the Allyson Park bunching lateral file hutch. Crafted of pine solids and pine veneers, this piece features a wire brushed white finish, planked back panel, and an open display with two adjustable shelves. Pair with the bunching file cabinet, as this piece cannot stand alone. With today’s modern technology in mind, users can enjoy the convenience of the built-in wire management provisions, keeping your office clean and organized.
Product Details
| Cubes | 18.07 |
|---|---|
| Open Display | Yes |
| Wire Management Provisions | Yes |
| Planked Back Panel | Yes |
| Combined_dimensions | W32 x D15 x H46 |
| Feature_1 | Open Display |
| Feature_2 | Wire Management Provisions |
| Feature_3 | Planked Back Panel |
| Epcubes | 18.07 |
| Epboxwidth | 35 |
| Epboxdepth | 18 |
| Epboxheight | 49 |
| Epprodwidth | 32 |
| Epproddepth | 15 |
| Epprodheight | 45.5 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 70 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | White |
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 32 × 46 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wirebrushed White w/ Charcoal Tops |
| Style | Cottage |
| Collection | Allyson Park |
Why buy the Allyson Park Bunching Lateral File Hutch from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.