Magnolia Manor Hall Tree Top
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The Magnolia Manor hall tree top features a 1-inch beveled scrolled mirror and four heavy-duty coat hooks, perfect for an entryway. It is crafted from Rubberwood solids with an antique white finish and elegant accent bead molding.
| Weight | 59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 38 × 61 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Magnolia Manor Hall Tree Top
The Magnolia Manor hall tree top makes a grand statement when paired with the base. Perfect to use in an entry hall or mud room offers 1” beveled scrolled mirror for that last-minute check before leaving the house. Features bracket feet, accent bead molding and four heavy duty coat hooks. Finished in an antique white with heavy chipping and a weathered brown with whitewash top to give you that antique feel.
Product Details
| Cubes | 7.02 |
|---|---|
| Beveled Mirror | Yes |
| Has 4 Coat Hooks | Yes |
| Dog Bone Accents | Yes |
| Combined_dimensions | W38 x D2 x H61 |
| Feature_1 | Beveled Mirror |
| Feature_2 | Has 4 Coat Hooks |
| Feature_3 | Dog Bone Accents |
| Epcubes | 7.02 |
| Epboxwidth | 64.17 |
| Epboxdepth | 41.73 |
| Epboxheight | 4.53 |
| Epprodwidth | 37.75 |
| Epproddepth | 2.25 |
| Epprodheight | 60.5 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 59 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | White |
| Weight | 59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 38 × 61 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White & Weathered Bark |
| Style | European Traditional |
| Collection | Magnolia Manor |
Why buy the Magnolia Manor Hall Tree Top from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.