Paradise Valley Credenza
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This credenza is crafted from rubberwood solids and split heart white oak veneers, featuring a Saddle Brown finish. It offers six full extension drawers, including three file storage drawers, and antique pewter hardware.
| Weight | 214 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 66 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Paradise Valley Credenza
Take the stress out of work with the Paradise Valley credenza. Crafted with Rubberwood solids and Split Heart White Oak veneers, this piece features a Saddle Brown finish. The credenza showcases a bread board veneer patten on the top. There are six full extension drawers with wood framed drawer fronts and bead molding that are accented with Antique Pewter knob and drop bail hardware. The bottom three drawers are file storage drawers. Chamfered pilasters soften the case, and flow into square tapered feet. The Paradise Valley credenza captures grand opulence with comfortable rustic styling.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Split Heart White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Saddle Brown |
| Dimensions | W66 x D22 x H30 |
| Box Dimensions | W69 x D25 x H34 |
| Cubes | 34.98 |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| French & English Dovetail Drawer Construction | Yes |
| Wood Framed Drawer Fronts | Yes |
| Bead Molding | Yes |
| Bread Board Veneer Pattern | Yes |
| 3 File Storage Drawers | Yes |
| Chamfered Pilasters | Yes |
| Antique Pewter Knob & Drop Bail Hardware | Yes |
| Weight | 214 lbs. |
| Weight | 214 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 66 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
| Features | Storage |
Why buy the Paradise Valley Credenza from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.