Harvest Home Backless Bench (RTA)
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Crafted from rubberwood solids with a chalkboard finish and saw cut hewing, the Harvest Home backless bench features a planked seat and sturdy turned legs. This versatile bench includes nylon chair glides for floor protection, providing a casual seating option.
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 52 × 18 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Chalkboard |
| Style | Vintage |
| Collection | Harvest Home |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Harvest Home Backless Bench (RTA)
Sit in comfort and style with the Harvest Home backless bench. Crafted of rubberwood solids, this piece features a chalkboard finish with saw cut hewing, planked seat, nylon chair glides to protect your flooring, and is anchored by round turned legs. This bench is sure to be a great addition to any home. This piece effortlessly creates a casual look with a classic feel.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Knotty White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Chalkboard |
| Dimensions | W52 x D16 x H18 |
| Box Dimensions | W55 x D19 x H6 |
| Cubes | 3.86 |
| Backless Bench | Yes |
| Turned Legs | Yes |
| Nylon Chair Glides | Yes |
| Weight Limit: 250-300 Pounds | Yes |
| Weight | 48 lbs. |
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 52 × 18 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Chalkboard |
| Style | Vintage |
| Collection | Harvest Home |
Why buy the Harvest Home Backless Bench (RTA) from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.