Arlington House Credenza
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Arlington House credenza, crafted from poplar solids and acacia veneers, boasts a cobblestone brown finish and industrial metal casters. It offers a large file drawer, a pull-out printer shelf, and fully stained full extension drawers.
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 48 × 31 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cobblestone Brown |
| Style | Urban |
| Collection | Arlington House |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Arlington House Credenza
Create a natural feeling with the Arlington House credenza. Crafted with poplar solids and acacia veneers, this piece features industrial metal casters, bottom case dust proofing, fully stained full extension drawers, a large file drawer, and a pull-out printer shelf with an adjustable shelf above. The cobblestone brown finish accompanied by antiqued pewter cup pull hardware is sure to tie any space together.
Product Details
| Wood | Poplar Solids w/ Acacia Veneers and Metal Tube Framing |
|---|---|
| Finish | Cobblestone Brown |
| Dimensions | W48 x D22 x H31 |
| Box Dimensions | W51 x D25 x H31 |
| Cubes | 23.03 |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides | Yes |
| French and English Dovetail Construction | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Pull Out Printer Shelf in Credenza | Yes |
| 1 Large File Drawer | Yes |
| Antique Pewter Knob & Bar Pull Hardware | Yes |
| Weight | 160 lbs. |
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 48 × 31 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cobblestone Brown |
| Style | Urban |
| Collection | Arlington House |
Why buy the Arlington House Credenza from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.