Harvest Home Door Server
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Crafted from rubberwood solids with knotty white oak veneers, the Harvest Home door server features a chalkboard finish and a unique solid wood mosaic front. It offers ample storage with four doors, two adjustable shelves, two felt-lined drawers, and a bottom slat-style shelf, accented by antique pewter hardware.
| Weight | 213 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 61 × 42 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Chalkboard |
| Style | Vintage |
| Collection | Harvest Home |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Harvest Home Door Server
Accent your space with the Harvest Home door server. Crafted of rubberwood solids with knotty white oak veneers, this piece features a chalkboard finish with saw cut hewing, a gorgeous and unique solid wood mosaic front that adds dimension, four doors with two adjustable shelves and two felt lined drawers hidden behind them, bottom slat style shelf for additional storage or display items, thick butcherblock style planked tops with a solid wood edge, and is accented by antique pewter hardware. This server effortlessly creates a casual look with a classic feel.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Knotty White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Chalkboard |
| Dimensions | W61 x D19 x H42 |
| Box Dimensions | W63 x D21 x H37 |
| Cubes | 28.39 |
| Solid Wood Mosaic Front | Yes |
| Bottom Shelf for Storage | Yes |
| Thick Butcher Block Style Tops w/ Solid Wood Edge | Yes |
| Antique Pewter Bar Pull & Knob Hardware | Yes |
| Weight | 213 lbs. |
| Weight | 213 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 61 × 42 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Chalkboard |
| Style | Vintage |
| Collection | Harvest Home |
| Features | Storage |
Why buy the Harvest Home Door Server from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.