Americana Farmhouse Credenza Hutch
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Crafted from poplar solids with white oak veneers, this Americana Farmhouse credenza hutch features a wire-brushed dusty taupe finish and warm incandescent lighting. It includes two adjustable and two fixed shelves, plus wire management provisions for an organized workspace.
| Weight | 133 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 57 × 46 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dusty Taupe |
| Style | Traditional |
| Collection | Americana Farmhouse |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Americana Farmhouse Credenza Hutch
Be distinctively different with the Americana Farmhouse credenza hutch. Crafted with excellence using poplar solids and white oak veneers, this piece features a Wire-Brushed Dusty Taupe finish. There are two adjustable shelves and two fixed shelves. Warm incandescent lighting illuminates your workspace. Heavy top crown molding adds a nice design element. Wire management provisions are added to help keep things looking neat and tidy. Pair this piece with the Americana Farmhouse credenza as it cannot stand alone. Show off your craftsman’s flair with the Americana Farmhouse credenza hutch.
Product Details
| Cubes | 29.91 |
|---|---|
| Wire Management Provisions | Yes |
| Heavy Top Crown Molding | Yes |
| Two Adjustable Shelves | Yes |
| Two Fixed Shelves | Yes |
| Warm Incandescent Lighting | Yes |
| Combined_dimensions | W57 x D14 x H46 |
| Feature_1 | Wire Management Provisions |
| Feature_2 | Heavy Top Crown Molding |
| Feature_3 | Two Adjustable Shelves |
| Feature_4 | Two Fixed Shelves |
| Feature_5 | Warm Incandescent Lighting |
| Epcubes | 29.91 |
| Epboxwidth | 59.65 |
| Epboxdepth | 17.13 |
| Epboxheight | 50.59 |
| Epprodwidth | 56.5 |
| Epproddepth | 14 |
| Epprodheight | 46 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 133 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | Brown |
| Weight | 133 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 57 × 46 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dusty Taupe |
| Style | Traditional |
| Collection | Americana Farmhouse |
Why buy the Americana Farmhouse Credenza Hutch from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.