Americana Farmhouse Chair Side Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Americana Farmhouse chair side table is crafted from poplar solids and white oak veneers in a dusty taupe finish, perfect for small spaces. It features a full-extension drawer, a storage door, turned bun feet, and a flip-open top with a built-in charging station (3 AC & 1 USB ports).
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 16 × 26 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dusty Taupe |
| Style | Traditional |
| Collection | Americana Farmhouse |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Americana Farmhouse Chair Side Table
Scaled for just the right spot, America Farmhouse chairside table can be used between two recliners or a nightstand in the bedroom. Crafted of poplar solids and white oak veneers with a dusty taupe finish. Features one full extension drawer, a door for space to stash essentials and turned bun feet. This table is an excellent addition to any ensemble.
Product Details
| Cubes | 8.36 |
|---|---|
| Epcubes | 8.36 |
| Epboxwidth | 28.54 |
| Epboxdepth | 19.49 |
| Epboxheight | 25.98 |
| Epprodwidth | 16 |
| Epproddepth | 25 |
| Epprodheight | 26 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 72 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | Yes |
| Finish_category | Brown |
| Combined_dimensions | W16 x D25 x H26 |
| Feature_1 | Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) |
| Feature_2 | French & English Dovetail Drawer Construction |
| Feature_3 | Fully Stained Interior Drawer |
| Feature_4 | Wood Framed Door |
| Feature_5 | Flip-Open Top w/ Built-In Charging Station |
| Feature_6 | 3 AC & 1 USB Charging Ports |
| Feature_7 | Turned Bun Feet |
| Feature_8 | Antique Brass Knob Hardware |
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 16 × 26 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dusty Taupe |
| Style | Traditional |
| Collection | Americana Farmhouse |
Why buy the Americana Farmhouse Chair Side Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.