Americana Farmhouse Dresser & Mirror
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
9 Drawer Dresser,Landscape Mirror
| Weight | 271 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 66 × 77 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dusty Taupe & Black |
| Style | Traditional |
| Collection | Americana Farmhouse |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Americana Farmhouse Dresser & Mirror
When details matter, choose the Americana Farmhouse dresser and mirror. Crafted of poplar solids with white oak veneers, this set features a wire brushed dusty taupe finish with worm hole distressing, full extension drawers with wood framed drawer fronts, premium felt lined top and cedar lined bottom drawers, turned bun feet, and is accented with antique brass drop ring and knob hardware. This dresser offers nine drawers of storage with a bluff-cut center drawer for added visual interest. Attach the landscape mirror with its picture frame trim and beveled edge with the included bolt-on supports. Americana Farmhouse evokes a style unconstrained and intended to be personal with an authentic craftsman’s flair and artistry.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Poplar Solids w/ White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Dusty Taupe & Black |
| Dimensions | W66 x D18 x H77 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 39.65 |
| Dusty Taupe Finish | Yes |
| Felt Lined Top Drawers | Yes |
| Cedar Lined Bottom Drawers | Yes |
| Antique Brass Drop Ring & Knob Pull Hardware | Yes |
| 1″ Beveled Mirror | Yes |
| Weight | 271 lbs. |
| Weight | 271 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 66 × 77 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dusty Taupe & Black |
| Style | Traditional |
| Collection | Americana Farmhouse |
| Features | Storage |
Why buy the Americana Farmhouse Dresser & Mirror from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.