Harvest Home Opt L Shaped Desk Set
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
L Writing Desk Base,L Writing Desk Top,Right Return
| Weight | 316 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 75 × 70 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Chalkboard |
| Style | Vintage |
| Collection | Harvest Home |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Harvest Home Opt L Shaped Desk Set
Work from home in comfort and style with the Harvest Home L shaped desk set. Crafted of rubberwood solids with knotty white oak veneers, this desk features a chalkboard finish with saw cut hewing, full extension drawer glides for easy access to storage, five interior storage drawers, including two flip down keyboard drawers and a locking file drawer, bottom case dust proofing to protect contents, and additional storage with the shelving at the end of the curved shape return. This set effortlessly creates a casual look with a classic feel. With today’s modern technology in mind, this set features a built-in charging station with two plugs and two USB ports, making multi device charging a breeze. This item comes in alternate finishes, sure to be a great addition to any home.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Knotty White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Chalkboard |
| Dimensions | W70 x D75 x H30 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 27.4 |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides (45mm) | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Desk Has Flip Down Front Drawer | Yes |
| Desk Has Three Storage Drawers & Locking File Drawer | Yes |
| Desk Has Charging Station w/ 2 Plugs & USB Ports | Yes |
| Return Features Drawer w/ Drop Down Front | Yes |
| Hutch Has 3 Adjustable Shelves | Yes |
| Weight | 316 lbs. |
| Weight | 316 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 75 × 70 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Chalkboard |
| Style | Vintage |
| Collection | Harvest Home |
| Features | Storage |
Why buy the Harvest Home Opt L Shaped Desk Set from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.