Tanners Creek Entertainment TV Stand
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The Tanners Creek 63″ Entertainment TV Stand features a scratch-resistant melamine finish with a rubberwood frame and European hinges for soft closing. It includes an open compartment for components, a center drawer flanked by two doors, dark pewter hardware, and accommodates most 70″ TVs.
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 64 × 25 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Graystone |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tanners Creek |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Tanners Creek Entertainment TV Stand
Tanners Creek Entertainment 63″ tv stand is sure to bring the whole family together. This entertainment center is scratch resistant, thanks to the use of melamine. The console can accommodate most 70″ TVs and features European hinges for a soft close, an open compartment for components and a center drawers that is flanked by two doors, accented with dark pewter faux metal hardware. Pair with the piers to complete the set.
Product Details
| Wood | Melamine w/ Rubberwood Solid Frame |
|---|---|
| Finish | Graystone |
| Dimensions | W64 x D16 x H25 |
| Box Dimensions | W63 x D18 x H23 |
| Cubes | 15.23 |
| Dark Pewter Bar Pull Hardware | Yes |
| Features Open Compartment for Components | Yes |
| European Hinges | Yes |
| Center Opening W24.5 x D14 x H8″ | Yes |
| Adjustable Shelf Behind Door W15 x D14.5 x W7.75″ | Yes |
| Center Drawer W22 x D12.25 x H5.5″ | Yes |
| 4.5″ Floor Clearance | Yes |
| Weight | 150 lbs. |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 64 × 25 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Graystone |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tanners Creek |
Why buy the Tanners Creek Entertainment TV Stand from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.