Tanners Creek File Cabinet
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The Tanners Creek file cabinet, made from a rubberwood solid frame and scratch-resistant melamine, features a greystone finish. It includes three full extension drawers, a locking lateral file drawer for secure document storage, and mobile casters for easy movement.
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 16 × 25 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Graystone |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tanners Creek |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Tanners Creek File Cabinet
Enhance your office with the Tanners Creek file cabinet. Crafted of a rubberwood solid frame and melamine, this piece features a Greystone finish, three full extension drawers for easy access to storage, casters making moving a breeze, bottom lateral file drawer, locking file drawer to keep confidential documents secure, and is accented by dark pewter bar pull hardware. The melamine is scratch resistant, making this piece sure to last in any home. Tanners Creek offers a natural feeling created by the living space as well as the furnishings that attribute to it.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Melamine w/ Rubberwood Solid Frame |
|---|---|
| Finish | Graystone |
| Dimensions | W16 x D23 x H25 |
| Box Dimensions | W25 x D18 x H27 |
| Cubes | 7 |
| English Dovetail Construction | Yes |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides | Yes |
| Mobile File Cabinet w/ Locking Casters | Yes |
| Dark Pewter Bar Pull Hardware | Yes |
| Bottom Lateral File Drawer | Yes |
| Locking File Drawer | Yes |
| Top/Middle Drawer W12 x D15 x H3″ | Yes |
| Bottom Drawer W12 x D15 x H9″ | Yes |
| Weight | 72 lbs. |
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 16 × 25 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Graystone |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tanners Creek |
| Features | Storage |
Why buy the Tanners Creek File Cabinet from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.