River Place Left Pier Base
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This River Place left pier base is made from Pine solids and veneers with a distressed two-tone Riverstone White and Tobacco finish. It includes one adjustable shelf, wide pilasters, and angled block feet.
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 23 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Riverstone White & Tobacco |
| Style | Cottage |
| Collection | River Place |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
River Place Left Pier Base
Infused with emotion, the River Place left pier base strikes the perfect balance of life on the coast and a comfy home tucked away in the hills. Crafted with Pine solids and veneers, this piece features a heavily distressed two-tone Riverstone White and Tobacco finish. The pier base has one adjustable shelf, wide pilasters, and angled block feet. This piece cannot stand alone. Pair with the left pier top, right pier base and top, 75 inch entertainment console and hutch for a complete wall unit.
Product Details
| Cubes | 8.75 |
|---|---|
| Features One Adjustable Shelf | Yes |
| Wide Pilasters | Yes |
| Block Feet | Yes |
| Two-Tone Finish | Yes |
| Combined_dimensions | W23 x D15 x H30 |
| Feature_1 | Features One Adjustable Shelf |
| Feature_2 | Wide Pilasters |
| Feature_3 | Block Feet |
| Feature_4 | Two-Tone Finish |
| Epcubes | 8.75 |
| Epboxwidth | 25.98 |
| Epboxdepth | 17.48 |
| Epboxheight | 33.31 |
| Epprodwidth | 23.25 |
| Epproddepth | 15 |
| Epprodheight | 30 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 55 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | Yes |
| Finish_category | White |
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 23 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Riverstone White & Tobacco |
| Style | Cottage |
| Collection | River Place |
Why buy the River Place Left Pier Base from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.