Marisol 74 Inch 4 Door Accent TV Stand
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This 74-inch Marisol accent TV stand is crafted from solid mango with a weathered honey finish, featuring hand-carved floral doors. It includes one fixed shelf behind each of its four doors, perfect for a Boho-chic living space.
| Weight | 159 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 74 × 32 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Honey & Soft Wash Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Marisol |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Marisol 74 Inch 4 Door Accent TV Stand
Marisol 74” accent TV console gives you that Boho chic feel that is so popular today. Boho is a mix of colors, styles, and materials to create a carefree causal comfortable space. Crafted of solid mango in a weathered honey finish with hand brushed cream hang-up on cravings. Features four artisan hand craved doors in a floral pattern, one fixed shelf behind each door, shaped block legs with antique brass knob hardware. Perfect as a TV console.
Product Details
| Wood | Mango Solids |
|---|---|
| Finish | Weathered Honey & Soft Wash Gray |
| Dimensions | W74 x D20 x H32 |
| Box Dimensions | W77 x D23 x H35 |
| Cubes | 34.99 |
| Artesian Carved Doors | Yes |
| One Fixed Shelf Behind Each Set of Doors | Yes |
| Shaped Block Legs | Yes |
| Hand Brushed Cream Hangup on Carvings | Yes |
| Weight | 159 lbs. |
| Weight | 159 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 74 × 32 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Honey & Soft Wash Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | Marisol |
Why buy the Marisol 74 Inch 4 Door Accent TV Stand from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.