Tanners Creek Server
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Tanners Creek server is crafted from a rubberwood solid frame with scratch-resistant melamine, finished in Greystone. It features removable X wine storage, two center drawers, and two doors with adjustable shelving, accented by antique brass bar pull hardware and tapered legs.
| Weight | 165 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 51 × 36 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Graystone |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tanners Creek |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Tanners Creek Server
Accent your space with the Tanners Creek server. Crafted of a rubberwood solid frame and melamine, this piece features a Greystone finish, a removable X wine storage, two center drawers flanked by two doors, adjustable shelving behind each door for user customization, tapered legs, and is accented by antique brass bar pull hardware. The melamine is scratch resistant, making this piece sure to last in any home. Tanners Creek offers a natural feeling created by the living space as well as the furnishings that attribute to it.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 21.8 |
|---|---|
| English Dovetail Construction | Yes |
| Server Offers X Wine Storage | Yes |
| Tapered Legs | Yes |
| Kenlin Drawer Glides | Yes |
| Paper Drawer Interiors | Yes |
| Picture Framed Case Pieces | Yes |
| Removable Shelves Behind Door W12 x D14.5 x H9 | Yes |
| Antique Brass Bar Pull Hardware | Yes |
| Combined_dimensions | W51 x D16 x H36 |
| Feature_1 | English Dovetail Construction |
| Feature_2 | Server Offers X Wine Storage |
| Feature_3 | Tapered Legs |
| Feature_4 | Kenlin Drawer Glides |
| Feature_5 | Paper Drawer Interiors |
| Feature_6 | Picture Framed Case Pieces |
| Feature_7 | Removable Shelves Behind Door W12 x D14.5 x H9 |
| Feature_8 | Antique Brass Bar Pull Hardware |
| Epcubes | 21.8 |
| Epboxwidth | 54 |
| Epboxdepth | 19 |
| Epboxheight | 37 |
| Epprodwidth | 50.75 |
| Epproddepth | 16.25 |
| Epprodheight | 36 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 165 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | Gray |
| Weight | 165 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 51 × 36 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Graystone |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tanners Creek |
| Features | Storage |
Why buy the Tanners Creek Server from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.