Tanners Creek Pier Unit
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Maximize storage with this Tanners Creek pier unit, crafted from scratch-resistant melamine and rubberwood in a rustic Greystone finish. It features a floating shelf design with a decorative metal “X” accent and dark pewter faux metal legs.
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 27 × 61 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Graystone |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tanners Creek |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Tanners Creek Pier Unit
Maximize storage and convenience with the Tanners Creek pier unit. Crafted with melamine and rubberwood solid frame, this piece features a rustic Greystone finish floating shelf design and a decorative metal “X” accent on the back supported by open legs in a dark pewter faux metal finish. The melamine is scratch resistant, sure to make this piece last in any home. Pair with the 63″ or 76″ tv console to complete the set, or utilize this piece as shelving, as it can stand alone.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 5.56 |
|---|---|
| 4.5″ Floor Clearance | Yes |
| Floating Shelf Design | Yes |
| Shelves W23.5 x D16 x H15″ | Yes |
| Combined_dimensions | W27 x D16 x H61 |
| Feature_1 | 4.5″ Floor Clearance |
| Feature_2 | Floating Shelf Design |
| Feature_3 | Shelves W23.5 x D16 x H15″ |
| Epcubes | 5.56 |
| Epboxwidth | 18.3 |
| Epboxdepth | 62.7 |
| Epboxheight | 8.4 |
| Epprodwidth | 27.13 |
| Epproddepth | 16 |
| Epprodheight | 60.5 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 62 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | Yes |
| Finish_category | Gray |
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 27 × 61 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Graystone |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tanners Creek |
| Features | Storage |
Why buy the Tanners Creek Pier Unit from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.