Ocean Isle Right Pier Base
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Ocean Isle right pier base is crafted from rubberwood solids and pine veneers with an antique white and weathered pine finish. It offers storage with fully stained interior drawers, French & English dovetail construction, and satin nickel hardware.
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 19 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Weathered Pine |
| Style | Traditional |
| Collection | Ocean Isle |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Ocean Isle Right Pier Base
Maximize storage and convenience with the Ocean Isle right pier base. Crafted of rubberwood solids and pine veneers, this piece features a slate finish with weathered pine, fully stained interior drawers, satin nickel cup pull & ring hardware, and bracket feet. This piece is available in an alternate finish, sure to be a great addition to any home. Pair with the right pier hutch, left pier unit, top bridge and 72″ tv stand to complete the set, as this piece cannot stand alone.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 7.12 |
|---|---|
| Alternate Finish: 303G Slate | Yes |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides (35mm) | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Bracket Feet | Yes |
| Planked Back Panel | Yes |
| Satin Nickel Ringn Pull & Cup Pull Hardware | Yes |
| Combined_dimensions | W19 x D14 x H30 |
| Feature_1 | Alternate Finish: 303G Slate |
| Feature_2 | Full Extension Metal Side Drawer Glides (35mm) |
| Feature_3 | French & English Dovetail Construction |
| Feature_4 | Fully Stained Interior Drawers |
| Feature_5 | Bracket Feet |
| Feature_6 | Planked Back Panel |
| Feature_7 | Satin Nickel Ringn Pull & Cup Pull Hardware |
| Epcubes | 7.12 |
| Epboxwidth | 21.85 |
| Epboxdepth | 16.73 |
| Epboxheight | 33.66 |
| Epprodwidth | 19 |
| Epproddepth | 13.75 |
| Epprodheight | 30 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 50 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | Yes |
| Finish_category | White |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 19 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Weathered Pine |
| Style | Traditional |
| Collection | Ocean Isle |
| Features | Storage |
Why buy the Ocean Isle Right Pier Base from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.