Easton 82 Inch TV Console
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The Easton 82″ TV Console is crafted from poplar solids and walnut veneers with an Urban Bronze finish, showcasing a contemporary design. It features four reeded pattern doors with European hinges and magnetic latches, adjustable shelves, wire management, and block feet.
| Weight | 189 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 82 × 36 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Urban Bronze |
| Style | Contemporary |
| Collection | Easton |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Easton 82 Inch TV Console
Convey energy and imagination with the Easton eighty-two inch TV console. Crafted with excellence using poplar solids and walnut veneers, this piece features an Urban Bronze finish. This TV console has four doors with a unique reeded pattern that is sure to draw attention. The doors are supported with European hinges and magnetic touch latches. Behind each set of doors is an adjustable shelf and wire management provisions. Clean straight lines flow into block feet for a contemporary feel. Make your home impressive with the Easton eighty-two inch TV console.
Product Details
| Wood | Poplar Solids w/ Walnut Veneers |
|---|---|
| Finish | Urban Bronze |
| Dimensions | W82 x D18 x H36 |
| Box Dimensions | W85 x D20 x H38 |
| Cubes | 37.58 |
| Bottom Case Dust Proofing | Yes |
| Wire Management Provisions | Yes |
| European Hinges | Yes |
| Magnetic Touch Latches | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Four Reeded Pattern Doors | Yes |
| Straight Lines | Yes |
| Block Feet | Yes |
| Weight | 189 lbs. |
| Weight | 189 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 82 × 36 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Urban Bronze |
| Style | Contemporary |
| Collection | Easton |
Why buy the Easton 82 Inch TV Console from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.