Ocean Isle Gathering Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Gather around this Ocean Isle dining table, crafted from rubberwood solids and pine veneers with a two-toned antique white and weathered pine finish. It includes one 18-inch removable leaf and heavily turned legs.
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 54 × 36 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Weathered Pine |
| Style | Traditional |
| Collection | Ocean Isle |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Ocean Isle Gathering Table
Gather around the Ocean Isle gathering table. Crafted of rubberwood solids with pine veneers, this piece features an antique white finish with weathered pine, one 18-inch removable leaf, canted corners, pine veneer top, a two-toned finish and is anchored by heavily turned legs. This piece is available in alternate finishes, sure to be a great addition to any home. Elegantly styled and casually proportioned, this table works in a dining room or kitchen dining combination effortlessly.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Pine Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White w/ Weathered Pine |
| Dimensions | W54 x D54 x H36 |
| Box Dimensions | W56 x D57 x H6 |
| Cubes | 11.34 |
| Alternate Finish: 303G Slate | Yes |
| Includes One 18 Inch Leaf | Yes |
| Canted Corners | Yes |
| Pine Veneer Tops | Yes |
| Heavy Turned Legs | Yes |
| Two Tone Finish | Yes |
| Weight | 132 lbs. |
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 54 × 36 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Weathered Pine |
| Style | Traditional |
| Collection | Ocean Isle |
Why buy the Ocean Isle Gathering Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.