Ocean Isle Chair Side Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The Ocean Isle chair side table offers a relaxed coastal style crafted from rubberwood solids and pine veneers with a slate and weathered pine finish. It features a louvered door, a rear magazine rack, and an adjustable interior shelf for storage.
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 16 × 23 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Slate w/ Weathered Pine |
| Style | Traditional |
| Collection | Ocean Isle |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Ocean Isle Chair Side Table
Create a relaxed interior look that works for coastal styles, country, and cottage interiors with the Ocean Isle chair side table. Crafted of rubberwood solids and New Zealand pine veneers, this piece features a slate finish with weathered pine, louvered accents on the door, a rear magazine rack enhancing storage, natural pine top, one adjustable shelf behind the door, and is accented by satin nickel drop ring hardware.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Alternate Finish: 303W Antique White | Yes |
|---|---|
| Chair Side Features Magazine Storage | Yes |
| Chair Side Has Shuttered Door | Yes |
| Satin Nickel Ring Hardware | Yes |
| One Adj Shelf | Yes |
| Combined_dimensions | W16 x D28 x H23 |
| Feature_1 | Alternate Finish: 303W Antique White |
| Feature_2 | Chair Side Features Magazine Storage |
| Feature_3 | Chair Side Has Shuttered Door |
| Feature_4 | Satin Nickel Ring Hardware |
| Feature_5 | One Adj Shelf |
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 16 × 23 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Slate w/ Weathered Pine |
| Style | Traditional |
| Collection | Ocean Isle |
| Features | Storage |
Why buy the Ocean Isle Chair Side Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.