Single Pedestal Table Top
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Ocean Isle single pedestal tabletop is crafted from rubberwood solids and pine veneers with a weathered pine finish. It includes one 12-inch removable leaf for versatile sizing.
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 42 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Weathered Pine |
| Style | Traditional |
| Collection | Ocean Isle |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Single Pedestal Table Top
Crafted of rubberwood solids and pine veneers, the Ocean Isle pedestal tabletop features a weathered pine finish. This tabletop has one 12” removable leaf allowing one to save space or expand when needed. Pair this tabletop with the Ocean Isle pedestal table base to complete an elegant piece. The tranquility of the sea and the charm of a cozy cottage harmonize in Ocean Isle.
Product Details
| Cubes | 8.08 |
|---|---|
| Alternate Finish: 303G Slate | Yes |
| Round to Oval Table Top | Yes |
| Includes One 12 Inch Leaf | Yes |
| Pine Veneer Tops | Yes |
| Combined_dimensions | W42 x D54 x H30 |
| Feature_1 | Alternate Finish: 303G Slate |
| Feature_2 | Round to Oval Table Top |
| Feature_3 | Includes One 12 Inch Leaf |
| Feature_4 | Pine Veneer Tops |
| Epcubes | 8.08 |
| Epboxwidth | 56.3 |
| Epboxdepth | 44.69 |
| Epboxheight | 5.55 |
| Epprodwidth | 42 |
| Epproddepth | 54 |
| Epprodheight | 30 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 83 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | Yes |
| Finish_category | White |
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 42 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Weathered Pine |
| Style | Traditional |
| Collection | Ocean Isle |
Why buy the Single Pedestal Table Top from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.