Farmhouse Gathering Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Farmhouse gathering table is crafted from rubberwood solids and veneers, featuring heavy distressing and a two-tone white finish with a wood tone top. It offers versatile storage with an adjustable shelf behind doors and two open display shelves.
| Weight | 166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 36 × 37 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Two Tone White w/ Wood Tone Tops |
| Style | Transitional |
| Collection | Farmhouse |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Farmhouse Gathering Table
Gather the whole family with the Farmhouse gathering table. Crafted of rubberwood solids and veneers, this piece features a timeless heavy distressing, one adjustable shelf hidden behind the doors, a solid wood table top, pewter pull hardware, magnetic door catches, and two smaller open shelves for additional storage or to display items. The two-tone white finish with wood tone top creates a versatile look that is sure to be the perfect addition to any space.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids and Veneers |
|---|---|
| Finish | Two Tone White w/ Wood Tone Tops |
| Dimensions | W36 x D60 x H37 |
| Box Dimensions | W64 x D40 x H7 |
| Cubes | 16.1 |
| Solid Living by Liberty | Yes |
| Heavy Distressing | Yes |
| 1 Adj Shelf Behind Doors | Yes |
| Solid Wood Table Tops | Yes |
| Two Smaller Open Shelves For Display | Yes |
| Weight | 166 lbs. |
| Weight | 166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 36 × 37 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Two Tone White w/ Wood Tone Tops |
| Style | Transitional |
| Collection | Farmhouse |
| Features | Storage |
Why buy the Farmhouse Gathering Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.