Ocean Isle Rectangular Cocktail Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Ocean Isle rectangular cocktail table adds charm to any living room with its rubberwood solids and pine veneers, antique white finish, and weathered pine top. It features large turned post legs, a bottom shelf for storage, and casters for easy movement.
| Weight | 74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 48 × 18 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Weathered Pine |
| Style | Traditional |
| Collection | Ocean Isle |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Ocean Isle Rectangular Cocktail Table
Add warmth and charm to your living room with the Ocean Isles cocktail table. Features large turned post legs with tulip style feet, castered for easy movement and a bottom shelf for additional storage. Designed to work in any décor from farmhouse to urban.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Alternate Finish: 303G Slate, 303 Bisque | Yes |
|---|---|
| Castered Cocktail Table | Yes |
| Bottom Shelf For Storage | Yes |
| Combined_dimensions | W48 x D30 x H18 |
| Feature_1 | Alternate Finish: 303G Slate, 303 Bisque |
| Feature_2 | Castered Cocktail Table |
| Feature_3 | Bottom Shelf For Storage |
| Weight | 74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 48 × 18 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Weathered Pine |
| Style | Traditional |
| Collection | Ocean Isle |
| Features | Storage |
Why buy the Ocean Isle Rectangular Cocktail Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.