Ocean Isle Hutch & Buffet
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Buffet,Hutch
| Weight | 240 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 51 × 65 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Weathered Pine |
| Style | Traditional |
| Collection | Ocean Isle |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Ocean Isle Hutch & Buffet
Enhance your space with the Ocean Isle hutch and buffet. Crafted of rubberwood solids with pine veneers, this piece features an antique white finish with weathered pine, felt lined drawers, wooden drawer glides, two wood framed glass doors accented by an x pattern wood overlay with adjustable wood framed glass shelves behind them, wine bottle and glass stemware storage for user convenience, and is accented by satin nickel cup pull and drop ring hardware. The buffet features two wood framed planked doors with one adjustable shelf behind each and additional open storage below the stemware storage and above the wine rack. The planked back panel in the weathered pine finish compliments the antique white finish. This piece is available in alternate finishes, sure to be a great addition to any home. Elegantly styled and casually proportioned, this server works in a dining room or kitchen dining combination effortlessly.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Pine Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White w/ Weathered Pine |
| Dimensions | W51 x D18 x H65 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 39.19 |
| Alternate Finish: 303 Bisque, 303G Slate | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Wood Drawer Guides | Yes |
| Felt Lined Top Drawer | Yes |
| Wine Bottle Storage | Yes |
| Glass Stemware Storage | Yes |
| Satin Nickel Cup Pull Hardware | Yes |
| Weight | 240 lbs. |
| Weight | 240 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 51 × 65 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Weathered Pine |
| Style | Traditional |
| Collection | Ocean Isle |
| Features | Storage |
Why buy the Ocean Isle Hutch & Buffet from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.