Ocean Isle Buffet
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Ocean Isle buffet features a two-tone antique white and weathered pine finish on rubberwood solids and pine veneers, with satin nickel hardware. It offers felt-lined drawers, wine bottle storage, and glass stemware holders.
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 48 × 36 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Weathered Pine |
| Style | Traditional |
| Collection | Ocean Isle |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Ocean Isle Buffet
Warm and cozy. Bring beauty indoors with the Ocean Isle buffet. Crafted of rubberwood solids and New Zealand pine veneers this piece features a two-tone finish with an antique white base and a weathered pine top, accented with satin nickel cup and ring pull hardware. There are two felt lined top drawers, an open center shelf with wine bottle storage and glass stemware holders, flanked by two wood framed planked doors. Behind each door is one adjustable shelf. The tranquility of the sea and the charm of a cozy cottage harmonize in the Ocean Isle buffet.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Pine Veneers |
|---|---|
| Finish | Antique White w/ Weathered Pine |
| Dimensions | W48 x D17 x H36 |
| Box Dimensions | W50 x D19 x H35 |
| Cubes | 19.47 |
| Alternate Finish: 303 Bisque, 303G Slate | Yes |
| French & English Dovetail Construction | Yes |
| Wood Drawer Guides | Yes |
| Felt Lined Top Drawer | Yes |
| Pine Veneer Tops | Yes |
| Wine Bottle Storage | Yes |
| Glass Stemware Storage | Yes |
| Satin Nickel Cup Pull Hardware | Yes |
| Weight | 143 lbs. |
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 48 × 36 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Antique White w/ Weathered Pine |
| Style | Traditional |
| Collection | Ocean Isle |
| Features | Storage |
Why buy the Ocean Isle Buffet from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.