Simply Elegant Writing Desk
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Simply Elegant writing desk is crafted from rubberwood solids with cathedral white oak veneers, featuring a heathered taupe finish. It includes three full extension drawers, a flip-down keyboard tray, and scrolled legs.
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 60 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Heathered Taupe |
| Style | Cottage |
| Collection | Simply Elegant |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Simply Elegant Writing Desk
Work from home or the office in comfort and style with the Simply Elegant writing desk. Crafted of rubberwood solids and cathedral white oak veneers, this piece features a heathered taupe finish and is accented with antique brass knob hardware. The desk features three full extension wood framed drawers including a center drawer with a flip down keyboard tray, and is anchored by beautiful scrolled legs. The Simply Elegant collection creates an inviting combination of casual styling and elegant ambiance.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Cathedral White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Heathered Taupe |
| Dimensions | W60 x D28 x H30 |
| Box Dimensions | W64 x D34 x H13 |
| Cubes | 16.62 |
| Full Extension Metal Side Drawer Glides | Yes |
| French and English Dovetail Construction | Yes |
| Antique Brass Knob and Drop Ring Pull Hardware | Yes |
| Fully Stained Interior Drawers | Yes |
| Canted Corners with Bead Molding | Yes |
| Dropdown keybord tray: 24″W x 3″D x 18 1/2″H | Yes |
| 60 Inch Writing Desk with Scrolled Legs | Yes |
| Includes Two Pencil Drawers | Yes |
| Weight | 156 lbs. |
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 60 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Heathered Taupe |
| Style | Cottage |
| Collection | Simply Elegant |
Why buy the Simply Elegant Writing Desk from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.