Paradise Valley Entertainment Center
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Entertainment Hutch,78 Inch Entertainment Console
| Weight | 371 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 78 × 88 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Paradise Valley Entertainment Center
Make your home impressive with the Paradise Valley entertainment center. Crafted with Rubberwood solids and Split Heart White Oak veneers, this set features a Saddle Brown finish. The console showcases breakfront styling and has two full extension drawers and two doors with wood framed drawer and door fronts that are accented with bead molding and Antique Pewter drop bail and knob hardware. One adjustable shelf is located behind each door. The hutch features a heavy top crown, a planked back panel, and an adjustable/removable shelf. Touch LED lighting will illuminate your display. Wire management provisions are added to conceal wiring. Chamfered pilasters soften the entertainment center and flow to a heavy plinth base. Paradise Valley captures grand opulence with comfortable rustic styling.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Split Heart White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Saddle Brown |
| Dimensions | W78 x D20 x H88 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 54.77 |
| Features Breakfront Styling | Yes |
| Planked Back Panel | Yes |
| Drawer Fronts with Bead Molding | Yes |
| Bead Molding Accents | Yes |
| Touch LED Lighting | Yes |
| Full Extension Metal Side Drawer Guides | Yes |
| Chamfered Pilasters | Yes |
| Antique Pewter Drop Bail & Knob Hardware | Yes |
| Weight | 371 lbs. |
| Weight | 371 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 78 × 88 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
Why buy the Paradise Valley Entertainment Center from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.