Paradise Valley Rectangular Leg Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
This Paradise Valley rectangular leg table is crafted from rubberwood solids and oak veneers with a Saddle Brown finish. It features a self-storing 18-inch leaf, bead molding, and a tabletop with a bread board veneer pattern.
| Weight | 198 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 42 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Paradise Valley Rectangular Leg Table
Forget dining out and make your home the best place to enjoy a meal with the Paradise Valley rectangular leg table. Crafted with excellence using Rubberwood solids and Split Heart White Oak veneers, this piece features a Saddle Brown finish. The rectangular leg table offers a self-storing eighteen inch leaf on a wood guide with double metal gear leaf track system. Bead molding runs along the apron of the table that is sure to draw the eye to the square turned legs. The ends of the table top feature a bread board veneer pattern for an added design element. The Paradise Valley rectangular leg table captures grand opulence with comfortable rustic styling.
Product Details
| Wood | Rubberwood Solids w/ Split Heart White Oak Veneers |
|---|---|
| Finish | Saddle Brown |
| Dimensions | W42 x D90 x H30 |
| Box Dimensions | W46 x D76 x H10 |
| Cubes | 19.4 |
| Includes a Self-Storing 18 Inch Leaf | Yes |
| Wood Guide w/ Double Metal Gear Leaf Track System | Yes |
| Bead Molding | Yes |
| Square Turned Tapered Legs | Yes |
| Tabletop w/ Bread Board Veneer Pattern | Yes |
| Distinct Traditional Styling | Yes |
| Weight | 198 lbs. |
| Weight | 198 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 42 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
Why buy the Paradise Valley Rectangular Leg Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.