Harbor Town Power Wall Recliner – P16799
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Compact power wall recliner designed for smaller rooms with a channel-stitched back, cushioned headrest and bentwood arms; side-mounted 4-button controls, built-in USB and wall-saver placement provide customizable power recliner convenience.
| Weight | 93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 28 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Contemporary |
| Collection | Harbor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Harbor Town Power Wall Recliner – P16799
Designed for smaller rooms, the Harbor Town Power Wall Recliner gives you the comfort of a recliner with a lighter silhouette and a sleek, stylish frame. It features a channel-stitched back, a cushioned headrest and bentwood arms topped with pillow-like padding. Simply use the side-mounted 4-button control panel to recline and raise your feet independently for a wide range of relaxing positions. There’s even a built-in USB port to power your phone or tablet. Best of all, you can place this recliner mere inches from a wall.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Customizable | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Sleek, modern power recliner | Yes |
|---|---|
| Designed for smaller rooms | Yes |
| Can be placed inches from a wall | Yes |
| Recline and raise your feet independently with the touch of a button | Yes |
| Back reclines with or without raising the legrest | Yes |
| Built-in USB port powers your smartphone or tablet | Yes |
| Double-picked blown fiber fill for improved cushion loft and shape retention | Yes |
| High grade foam seat cushions that maintain their comfort and appearance | Yes |
| Premium grade fabrics and leathers tested to resist wear and fading | Yes |
| Includes our Limited Lifetime Warranty | Yes |
| Customizable with your choice of fabrics and other available upgrades | Yes |
| Plugs into an AC outlet | Yes |
Videos
| Weight | 93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 28 × 41 in |
| Brand | La-Z-Boy |
| Color | White |
| Detail Color | Oyster |
| Style | Contemporary |
| Collection | Harbor |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Power |
Why buy the Harbor Town Power Wall Recliner – P16799 from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.