King Panel Headboard
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Crafted from durable rubberwood solids and white oak veneers with a saddle brown finish, this king panel headboard features framed panels with bead molding and heavy crown molding. Its traditional styling is enhanced by chamfered pilasters, creating an op
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 83 × 68 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
King Panel Headboard
Built for beauty, strength, and durability, the Paradise Valley king panel headboard was designed to last throughout the years and delight generations to come. Crafted with excellence using Rubberwood solids and Split Heart White Oak veneers, this headboard features a Saddle Brown finish. Framed panels trimmed with bead molding create a stunning accent to the panel headboard. Heavy crown molding and chamfered pilasters add to the traditional feel and captures grand opulence with comfortable rustic styling.
Product Details
| Cubes | 17.84 |
|---|---|
| Heavy Crown Molding | Yes |
| Wood Framed Panels | Yes |
| Bead Molding Accents | Yes |
| Chamfered Pilasters | Yes |
| Traditional Styling | Yes |
| Can Stand Alone with Metal Bed Frame | Yes |
| Combined_dimensions | W83 x D5 x H68 |
| Feature_1 | Heavy Crown Molding |
| Feature_2 | Wood Framed Panels |
| Feature_3 | Bead Molding Accents |
| Feature_4 | Chamfered Pilasters |
| Feature_5 | Traditional Styling |
| Feature_6 | Can Stand Alone with Metal Bed Frame |
| Epcubes | 17.84 |
| Epboxwidth | 87.01 |
| Epboxdepth | 50 |
| Epboxheight | 7.09 |
| Epprodwidth | 83.25 |
| Epproddepth | 4.88 |
| Epprodheight | 68 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 134 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | Brown |
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 83 × 68 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Paradise Valley |
Why buy the King Panel Headboard from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.