Allyson Park Right Pier Top
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
The Allyson Park right pier hutch, made from pine solids and veneers, has a wirebrushed white finish and bead molding. It includes two adjustable shelves and wire management provisions for versatile storage.
| Weight | 67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 24 × 52 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wirebrushed White w/ Charcoal Tops |
| Style | Cottage |
| Collection | Allyson Park |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Allyson Park Right Pier Top
Maximize storage and convenience with the Allyson Park right pier hutch. Crafted with pine solids and veneers, this piece features a wire brushed white finish, bead molding, a planked back panel, and 2 adjustable shelves. Pair with the right pier base, left pier unit, entertainment hutch and 72″ entertainment stand to complete the set, as this piece cannot stand alone.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 15.86 |
|---|---|
| Bead Molding | Yes |
| Planked Top & Back Panel | Yes |
| 2 Adjustable Shelves | Yes |
| Wire Management Provisions | Yes |
| Combined_dimensions | W24 x D15 x H52 |
| Feature_1 | Bead Molding |
| Feature_2 | Planked Top & Back Panel |
| Feature_3 | 2 Adjustable Shelves |
| Feature_4 | Wire Management Provisions |
| Epcubes | 15.86 |
| Epboxwidth | 27 |
| Epboxdepth | 18 |
| Epboxheight | 56 |
| Epprodwidth | 24 |
| Epproddepth | 14.75 |
| Epprodheight | 52 |
| Ep_carton | 1 |
| Weight | 67 |
| Web_exclude | No |
| Small_parcel | No |
| Finish_category | White |
| Weight | 67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 24 × 52 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wirebrushed White w/ Charcoal Tops |
| Style | Cottage |
| Collection | Allyson Park |
| Features | Storage |
Why buy the Allyson Park Right Pier Top from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.