Allyson Park Counter Height Leg Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Crafted from poplar and rubberwood solids with pine veneers, this counter height leg table features a wire brushed white finish with charcoal tops and includes an 18-inch extension leaf. It provides a classic look with a casual feel, perfect for family gatherings.
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 54 × 36 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wirebrushed White w/ Charcoal Tops |
| Style | Cottage |
| Collection | Allyson Park |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Allyson Park Counter Height Leg Table
Gather the entire family around the Allyson Park counter height leg table. Crafted of poplar and rubberwood solids with pine veneers and cathedral white oak veneer top), this piece features a wire brushed white finish with charcoal tops, planked top, one 18″ leaf to accommodate guests or a larger family with ease and is anchored by square turned legs. This table is perfect for creating a classic look, while maintaining a casual feel.
Product Details
| Wood | Poplar and Rubberwood Solids w/ Pine Veneers |
|---|---|
| Finish | Wirebrushed White w/ Charcoal Tops |
| Dimensions | W54 x D54 x H36 |
| Box Dimensions | W58 x D58 x H8 |
| Cubes | 15.26 |
| Includes One 18 Inch Leaf | Yes |
| Planked Top | Yes |
| Square Turned Legs | Yes |
| Weight | 150 lbs. |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 54 × 36 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wirebrushed White w/ Charcoal Tops |
| Style | Cottage |
| Collection | Allyson Park |
Why buy the Allyson Park Counter Height Leg Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.