Allyson Park Pedestal Table
Visit our Showroom or Call to Order: 724-537-5541
Single Pedestal Table Top,Single Pedestal Table Base
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 42 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wirebrushed White w/ Charcoal Tops |
| Style | Cottage |
| Collection | Allyson Park |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Complete The Look..
Allyson Park Pedestal Table
Sitting pretty with the Allyson Park pedestal table. Crafted of pine solids and veneers with a cathedral white oak top, this table features wire brushed white finish and a wire brushed charcoal top. The tabletop is planked and includes a 12” removable leaf on an easy glide track system making expansion to an oval top or contraction to a round top a breeze. The pedestal has a unique crisscross design that flows into bracket feet for a nice design appeal. Allyson Park offers cottage styles you love in a wire brushed two tone finish that will work from the beach to the mountains to an industrial loft.
Product Details
| Wood | Poplar and Rubberwood Solids w/ Pine Veneers |
|---|---|
| Finish | Wirebrushed White w/ Charcoal Tops |
| Dimensions | W42 x D54 x H30 |
| Box Dimensions | W0 x D0 x H0 |
| Cubes | 13.93 |
| Round to Oval Table Top | Yes |
| Planked Tops | Yes |
| Easy Glide Leaf System | Yes |
| Includes One 12″ Leaf | Yes |
| Criss-Cross Pedestal Base | Yes |
| Weight | 125 lbs. |
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 42 × 30 in |
| Brand | Liberty Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Wirebrushed White w/ Charcoal Tops |
| Style | Cottage |
| Collection | Allyson Park |
Why buy the Allyson Park Pedestal Table from Weiss Furniture?
Since 1924, Weiss Furniture has been the trusted choice for Westmoreland County homeowners who want more than just a box on a doorstep. When you shop with us, you get a neighborly partner dedicated to your home's comfort:
A Legacy of Trust: As a 4th-generation, family-owned business, we have served the Latrobe community for over 100 years.
We Service What We Sell: Unlike online-only retailers, we have skilled craftsmen on staff to handle warranty claims and repairs right here in Western PA.
Local Delivery & Setup: Our team handles the heavy lifting with professional delivery and assembly to homes in Latrobe, Greensburg, Ligonier, and throughout the region.
Free In-Home Design: Not sure if this piece fits? Our experts offer complimentary in-home design consultations to ensure you make the right choice.
Flexible Financing: We offer promotional financing options via the Synchrony HOME™ Credit Card to make your dream home a reality today.
Items We Think You Will Love..
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Reviews
There are no reviews yet.